| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, Q2 |
| Status | Available. Released 2019, Q4 |
| Dimensions | 174.5 x 83.3 x 8.4 mm (6.87 x 3.28 x 0.33 in) |
| Weight | 197.9 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front (DragonTrail Pro glass), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 115.8 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~240 ppi density) |
| Protection | DragonTrail Pro |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU |
Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Dual |
16 MP, PDAF 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor |
| Features |
LED flash, HDR, panorama |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
8 MP |
| Video |
720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging (Pump Express+) |
| Colors | Elegant Black |
| Models | 5032W |
| Price | About $188.61 |