Alcatel 5
7.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Alcatel 5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Alcatel 5 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5086D/Y , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5086A |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) - 5086D/Y , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) - 5086A |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 71.1 x 8.4 mm (6.00 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM (5086A), 32GB 3GB RAM (5086D/Y) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1.4 μm 5 MP, depth sensor" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, wireless FM |
| NFC | Yes (5086Y only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Gold, Metallic Black |
| Models | 5086D, , 5086Y, 5086A |
| Price | About $149 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 5 released?
The Alcatel 5 was announced 2018, February.
What is the Alcatel 5's display size?
The Alcatel 5 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel 5 have?
The Alcatel 5 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel 5 have?
The Alcatel 5 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 5 have?
The Alcatel 5 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Alcatel 5 battery capacity?
The Alcatel 5 has a 3000 mAh battery.
Does the Alcatel 5 support 5G?
No, the Alcatel 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 5 run?
The Alcatel 5 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 5?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 5 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.