alcatel 10.16G
1.3/ 10
Announced 2015. Released 2015Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery400 mAh
- OS—
Sponsored
The alcatel 10.16G is a smartphone announced 2015. Released 2015. Key specs include a 1.8 inches display and a 400 mAh battery. AppsApk rates the alcatel 10.16G at 1.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015. Released 2015 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 108.5 x 45 x 12.6 mm (4.27 x 1.77 x 0.50 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4MB |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 1016G |
| Price | About 21 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel 10.16G released?
The alcatel 10.16G was announced 2015. Released 2015.
What is the alcatel 10.16G's display size?
The alcatel 10.16G has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels resolution.
What is the alcatel 10.16G battery capacity?
The alcatel 10.16G has a 400 mAh battery.
Does the alcatel 10.16G support 5G?
No, the alcatel 10.16G does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the alcatel 10.16G?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 10.16G at 1.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.