alcatel Pop Up
2.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pop Up is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pop Up at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.9 x 8.2 mm (5.63 x 2.83 x 0.32 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8929 Snapdragon 610 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Orange, Green |
| Price | 182 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop Up released?
The alcatel Pop Up was announced 2015, September.
What is the alcatel Pop Up's display size?
The alcatel Pop Up has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop Up have?
The alcatel Pop Up comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop Up have?
The alcatel Pop Up is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop Up have?
The alcatel Pop Up features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Pop Up battery capacity?
The alcatel Pop Up has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop Up support 5G?
No, the alcatel Pop Up does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop Up run?
The alcatel Pop Up runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop Up?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop Up at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.