| Technology | LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
| Weight | 520 g (1.15 lb) |
| SIM | Yes |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution |
1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU |
Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
Adreno 506 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single |
8 MP, AF |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
5 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Models | TB-X605FC, TB-X605LC, ZA4Y0079IN |
| Price | About $199.12 |