Lenovo A7000 Turbo
5.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The Lenovo A7000 Turbo is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the Lenovo A7000 Turbo at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.2 x 8 mm (6.01 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop); Vibe UI 2 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black |
| Price | 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A7000 Turbo released?
The Lenovo A7000 Turbo was announced 2016, January.
What is the Lenovo A7000 Turbo's display size?
The Lenovo A7000 Turbo has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A7000 Turbo have?
The Lenovo A7000 Turbo comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A7000 Turbo have?
The Lenovo A7000 Turbo is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A7000 Turbo have?
The Lenovo A7000 Turbo features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo A7000 Turbo battery capacity?
The Lenovo A7000 Turbo has a 2900 mAh battery.
Does the Lenovo A7000 Turbo support 5G?
No, the Lenovo A7000 Turbo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A7000 Turbo run?
The Lenovo A7000 Turbo runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A7000 Turbo?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A7000 Turbo at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.