Lenovo K320t
8.0/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo K320t is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo K320t at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 155.2 x 73.5 x 8.5 mm (6.11 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 153.8 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Spreadtrum |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF 2 MP, f/2.2, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | K320t |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K320t released?
The Lenovo K320t was announced 2017, December.
What is the Lenovo K320t's display size?
The Lenovo K320t has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K320t have?
The Lenovo K320t is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K320t have?
The Lenovo K320t is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K320t have?
The Lenovo K320t features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo K320t battery capacity?
The Lenovo K320t has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo K320t support 5G?
No, the Lenovo K320t does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K320t run?
The Lenovo K320t runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K320t?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K320t at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.