Lenovo A889
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A889 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A889 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 164 x 85.4 x 9 mm (6.46 x 3.36 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | A889 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A889 released?
The Lenovo A889 was announced 2014, May.
What is the Lenovo A889's display size?
The Lenovo A889 has a 6.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A889 have?
The Lenovo A889 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A889 have?
The Lenovo A889 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A889 have?
The Lenovo A889 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A889 battery capacity?
The Lenovo A889 has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo A889 support 5G?
No, the Lenovo A889 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A889 run?
The Lenovo A889 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A889?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A889 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.