| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) |
| 5G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
| Dimensions | 146.1 x 71.9 x 7.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 145.7 (5.15 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6738 |
| CPU |
Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
Mali-T860MP2 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Colors | Metal Black |
| Models | About 80 USD |
| Price | About $75 |