alcatel 3T 10
6.1/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.0 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4080 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The alcatel 3T 10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 10.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a 2 MP main camera, a 4080 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the alcatel 3T 10 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 260 x 156.6 x 9 mm (10.24 x 6.17 x 0.35 in) |
| Weight | 440 g (15.52 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.0 inches, 290.0 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~151 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.8, 1/5", 1.65µm " |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.8, 1/5", 1.65µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prime Black, Midnight Blue |
| Models | 8088L, 8088Q, 8088X |
● Questions about this phone
When was the alcatel 3T 10 released?
The alcatel 3T 10 was announced 2019, February.
What is the alcatel 3T 10's display size?
The alcatel 3T 10 has a 10.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 3T 10 have?
The alcatel 3T 10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 3T 10 have?
The alcatel 3T 10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel 3T 10 have?
The alcatel 3T 10 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel 3T 10 battery capacity?
The alcatel 3T 10 has a 4080 mAh battery.
Does the alcatel 3T 10 support 5G?
No, the alcatel 3T 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 3T 10 run?
The alcatel 3T 10 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the alcatel 3T 10?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 3T 10 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.