Alcatel Shine Lite
5.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel Shine Lite is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel Shine Lite at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA, APAC , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300) - APAC , LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700), 27(800), 28(700) - LATAM |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 141.5 x 71.2 x 7.5 mm (5.57 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Asahi Dragontrail Glass back panel |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Satin Gold, Pure White, Prime Black |
| Models | 5080X, 5080Q, 5080A |
| Price | About $220 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Shine Lite released?
The Alcatel Shine Lite was announced 2016, September.
What is the Alcatel Shine Lite's display size?
The Alcatel Shine Lite has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Shine Lite have?
The Alcatel Shine Lite comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Shine Lite have?
The Alcatel Shine Lite is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Shine Lite have?
The Alcatel Shine Lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel Shine Lite battery capacity?
The Alcatel Shine Lite has a 2460 mAh battery.
Does the Alcatel Shine Lite support 5G?
No, the Alcatel Shine Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Shine Lite run?
The Alcatel Shine Lite runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Shine Lite?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Shine Lite at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.