Alcatel 1s
7.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Alcatel 1s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 chipset, a 3060 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Alcatel 1s at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 147.8 x 70.7 x 8.6 mm (5.82 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black, Rose, Gold |
| Models | 5024A, 5024D, 5024I, 5024J |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 1s released?
The Alcatel 1s was announced 2019, February.
What is the Alcatel 1s's display size?
The Alcatel 1s has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel 1s have?
The Alcatel 1s is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel 1s have?
The Alcatel 1s is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 1s have?
The Alcatel 1s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel 1s battery capacity?
The Alcatel 1s has a 3060 mAh battery.
Does the Alcatel 1s support 5G?
No, the Alcatel 1s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 1s run?
The Alcatel 1s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 1s?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 1s at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN