| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 146 x 72.1 x 7.7 mm (5.75 x 2.84 x 0.30 in) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU |
Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
Mali-T720MP3 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Colors | Gray |
| Models | 5085I, 5085Q |
| Price | About $200 |