alcatel 1S (2020)
6.4/ 10
Announced 2020Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The alcatel 1S (2020) is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.22 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the alcatel 1S (2020) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 74.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide/depth sensor), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.65µm (dedicated macro camera)";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Agate Green, Power Grey |
| Models | 5028Y, 5028D |
| Price | About $110 |
● Questions about this phone
When was the alcatel 1S (2020) released?
The alcatel 1S (2020) was announced 2020, January.
What is the alcatel 1S (2020)'s display size?
The alcatel 1S (2020) has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 1S (2020) have?
The alcatel 1S (2020) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 1S (2020) have?
The alcatel 1S (2020) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the alcatel 1S (2020) have?
The alcatel 1S (2020) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel 1S (2020) battery capacity?
The alcatel 1S (2020) has a 4000 mAh battery.
Does the alcatel 1S (2020) support 5G?
No, the alcatel 1S (2020) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 1S (2020) run?
The alcatel 1S (2020) runs Android 10.0.
What is AppsApk's rating for the alcatel 1S (2020)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 1S (2020) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.