Alcatel A7
8.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Alcatel A7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Alcatel A7 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 152.7 x 76.5 x 9 mm (6.01 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 164 (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metal Black |
| Models | 5090 |
| Price | About $120 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel A7 released?
The Alcatel A7 was announced 2017, September.
What is the Alcatel A7's display size?
The Alcatel A7 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel A7 have?
The Alcatel A7 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel A7 have?
The Alcatel A7 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel A7 have?
The Alcatel A7 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Alcatel A7 battery capacity?
The Alcatel A7 has a 4000 mAh battery.
Does the Alcatel A7 support 5G?
No, the Alcatel A7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel A7 run?
The Alcatel A7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel A7?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel A7 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.