alcatel One Touch Snap
3.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel One Touch Snap is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel One Touch Snap at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps (Single SIM model) |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 130.3 x 67 x 9 mm (5.13 x 2.64 x 0.35 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.4GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Cloudy, White |
| Price | About 352 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Snap released?
The alcatel One Touch Snap was announced 2013, February. Released 2013, June.
What is the alcatel One Touch Snap's display size?
The alcatel One Touch Snap has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Snap have?
The alcatel One Touch Snap comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Snap have?
The alcatel One Touch Snap is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Snap have?
The alcatel One Touch Snap features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel One Touch Snap battery capacity?
The alcatel One Touch Snap has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Snap support 5G?
No, the alcatel One Touch Snap does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Snap run?
The alcatel One Touch Snap runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Snap?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Snap at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.