| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
| Dimensions | 152 x 78.3 x 9.9 mm (5.98 x 3.08 x 0.39 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android OS |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
| Charging |
Battery charging 10W Power Bank/Reverse charging |
| Colors | Black, White, Blue, Orange, Green |
| Models | 5023F |
| Price | About $83 |