alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM
2.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 5042D, 5042E (SIM 1, SIM 2) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5042D, 5042E |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 5042D , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - 5042E |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 132.5 x 65.4 x 9.9 mm (5.22 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (5GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lemon Yellow, Lavender, Jade Green, Cozy Red, Aqua Blue, White, Platinum Silver, Ash Gray, Volcano Black |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM released?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM was announced 2014, September.
What is the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM's display size?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM have?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM have?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM is available with 8GB / 5GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM have?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM battery capacity?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM support 5G?
No, the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM run?
The alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 2 (4.5) Dual SIM at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.