alcatel Go Play
2.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Go Play is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Go Play at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 73.3 x 9.2 mm (5.64 x 2.89 x 0.36 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Grey, Dark Red, Dark Green, Orange Blue, Pink, Lime Green, Blue, Orange |
| Models | 7048X |
| Price | 179 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Go Play released?
The alcatel Go Play was announced 2015, September.
What is the alcatel Go Play's display size?
The alcatel Go Play has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Go Play have?
The alcatel Go Play comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Go Play have?
The alcatel Go Play is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Go Play have?
The alcatel Go Play features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Go Play battery capacity?
The alcatel Go Play has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel Go Play support 5G?
No, the alcatel Go Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Go Play run?
The alcatel Go Play runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Go Play?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Go Play at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.