| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - A version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, May |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 8.7 mm (5.80 x 2.79 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 88.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 16:10 ratio (~245 ppi density) |
| OS | Android 8 (Oreo); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU |
Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
Adreno 308 Adreno 505 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Dual |
13 MP, f/2.0, PDAF 8 MP, 17mm (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single |
8 MP, f/2.2, 25mm (wide) or 13 MP, f/2.2, 35mm (normal) |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Deepsea Black, Sunlight Gold, Ruby Red |
| Models | X00PD |
| Price | About 97 USD |