Asus Zenfone Go ZC451TG
5.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZC451TG is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZC451TG at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 135 x 67 x 10.1 mm (5.31 x 2.64 x 0.40 in) |
| Weight | 133.5 g (4.73 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Rouge Pink, Flash Blue |
| Models | Z00SD |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZC451TG released?
The Asus Zenfone Go ZC451TG was announced 2015, December.
What is the Asus Zenfone Go ZC451TG's display size?
The Asus Zenfone Go ZC451TG has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZC451TG have?
The Asus Zenfone Go ZC451TG comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZC451TG have?
The Asus Zenfone Go ZC451TG is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZC451TG have?
The Asus Zenfone Go ZC451TG features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZC451TG battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZC451TG has a 1600 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZC451TG support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZC451TG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZC451TG run?
The Asus Zenfone Go ZC451TG runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZC451TG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZC451TG at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.