Asus Zenfone Go ZC500TG
5.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2070 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZC500TG is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2070 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZC500TG at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 71 x 10 mm (5.69 x 2.80 x 0.39 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | Z00VD |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZC500TG released?
The Asus Zenfone Go ZC500TG was announced 2015, August.
What is the Asus Zenfone Go ZC500TG's display size?
The Asus Zenfone Go ZC500TG has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZC500TG have?
The Asus Zenfone Go ZC500TG comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZC500TG have?
The Asus Zenfone Go ZC500TG is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZC500TG have?
The Asus Zenfone Go ZC500TG features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZC500TG battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZC500TG has a 2070 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZC500TG support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZC500TG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZC500TG run?
The Asus Zenfone Go ZC500TG runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZC500TG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZC500TG at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.