| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU, EMEA , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - North America |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU, EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - North America |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
| Dimensions | 119 x 67.1 x 10.6 mm (4.69 x 2.64 x 0.42 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 10.3, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 475 USD |