BlackBerry Classic
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.5 inches · 720×720
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2515 mAh
- OSBlackBerry OS 10.3.1
Sponsored
The BlackBerry Classic is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 2515 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Classic at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
3.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - USA model , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 17(700), 25(1900) - USA model , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 72.4 x 10.2 mm (5.16 x 2.85 x 0.40 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Nano-SIM , Optical trackpad |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 38.7 cm2 (~40.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.3.1, upgradable to 10.3.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2515 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Bronze, Cobalt blue |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Classic released?
The BlackBerry Classic was announced 2014, June.
What is the BlackBerry Classic's display size?
The BlackBerry Classic has a 3.5 inches display with 720 x 720 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Classic have?
The BlackBerry Classic comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Classic have?
The BlackBerry Classic is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Classic have?
The BlackBerry Classic features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Classic battery capacity?
The BlackBerry Classic has a 2515 mAh battery.
Does the BlackBerry Classic support 5G?
No, the BlackBerry Classic does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Classic run?
The BlackBerry Classic runs BlackBerry OS 10.3.1.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Classic?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Classic at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.