BlackBerry Bold 9790
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.45 inches · 480×360
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1230 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Bold 9790 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.45 inches display, up to 8GB storage, a Marvel Tavor MG1 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Bold 9790 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 110 x 60 x 11.4 mm (4.33 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.45 inches, 18.6 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | Marvel Tavor MG1 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Carrier dependent |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery (JM-1) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Bold 9790 released?
The BlackBerry Bold 9790 was announced 2011, November. Released 2011, December.
What is the BlackBerry Bold 9790's display size?
The BlackBerry Bold 9790 has a 2.45 inches display with 480 x 360 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Bold 9790 have?
The BlackBerry Bold 9790 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Bold 9790 have?
The BlackBerry Bold 9790 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Bold 9790 battery capacity?
The BlackBerry Bold 9790 has a 1230 mAh battery.
Does the BlackBerry Bold 9790 support 5G?
No, the BlackBerry Bold 9790 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Bold 9790 run?
The BlackBerry Bold 9790 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Bold 9790?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Bold 9790 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN