BlackBerry Z10
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display4.2 inches · 768×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSBlackBerry OS 10
Sponsored
The BlackBerry Z10 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Z10 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions , CDMA 800 / 1900 - STL100-4 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - STL100-1 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - STL100-2 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 - STL100-3 , HSDPA 900 / 2100 - STL100-4 , ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 - STL100-3 RFF91LW |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - STL100-2 , LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 - STL100-3 , , LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 - STL100-3 RFF91LW , LTE band 13(700) - STL100-4 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, January |
BODY | |
| Dimensions | 130 x 65.6 x 9 mm (5.12 x 2.58 x 0.35 in) |
| Weight | 137.5 g (4.83 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches, 50.2 cm2 (~58.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~355 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass HDMI port |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Z10 released?
The BlackBerry Z10 was announced 2013, January.
What is the BlackBerry Z10's display size?
The BlackBerry Z10 has a 4.2 inches display with 768 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Z10 have?
The BlackBerry Z10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Z10 have?
The BlackBerry Z10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Z10 have?
The BlackBerry Z10 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Z10 battery capacity?
The BlackBerry Z10 has a 1800 mAh battery.
Does the BlackBerry Z10 support 5G?
No, the BlackBerry Z10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Z10 run?
The BlackBerry Z10 runs BlackBerry OS 10.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Z10?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Z10 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.