| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Announced | 2013, November. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 131 x 65.6 x 9.5 mm (5.16 x 2.58 x 0.37 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Build | Stainless steel body and leather-covered rear panel , Limited edition with crocodile leather (500 units) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches, 50.2 cm2 (~58.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~355 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 10.2, upgradable to 10.2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Silver |
| Price | About 430 USD |