BlackBerry Curve 9370
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display2.44 inches · 480×360
- Camera5 MP
- Memory1 GB
- Battery1000 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Curve 9370 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.44 inches display, up to 1GB storage, a 800 MHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Curve 9370 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm (4.29 x 2.36 x 0.43 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 800 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | 1000 mAh |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Curve 9370 released?
The BlackBerry Curve 9370 was announced 2011, August. Released 2011, September.
What is the BlackBerry Curve 9370's display size?
The BlackBerry Curve 9370 has a 2.44 inches display with 480 x 360 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Curve 9370 have?
The BlackBerry Curve 9370 is available with 1GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Curve 9370 have?
The BlackBerry Curve 9370 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Curve 9370 battery capacity?
The BlackBerry Curve 9370 has a 1000 mAh battery.
Does the BlackBerry Curve 9370 support 5G?
No, the BlackBerry Curve 9370 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the BlackBerry Curve 9370 run?
The BlackBerry Curve 9370 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Curve 9370?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Curve 9370 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN