BlackBerry KEY2
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 1080×1620
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BlackBerry KEY2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 4.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BlackBerry KEY2 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (BBF100-6 model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - EU, Africa, AU (BBF100-1) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 20(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Canada, US, LATAM (BBF100-2) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - ME, APAC, India (BBF100-6) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China (BBF100-4) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 151.4 x 71.8 x 8.5 mm (5.96 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - BBF100-6 only , Capacitive touch 4-row BlackBerry keyboard |
| Build | Aluminum frame (7000 series), plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio (~434 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.28µm, dual pixel PDAF 12 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS2 |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red |
| Models | BBF100-6, BBF100-1, BBF100-2 |
| Price | About 552 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry KEY2 released?
The BlackBerry KEY2 was announced 2018, June.
What is the BlackBerry KEY2's display size?
The BlackBerry KEY2 has a 4.5 inches display with 1080 x 1620 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry KEY2 have?
The BlackBerry KEY2 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry KEY2 have?
The BlackBerry KEY2 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry KEY2 have?
The BlackBerry KEY2 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BlackBerry KEY2 battery capacity?
The BlackBerry KEY2 has a 3500 mAh battery.
Does the BlackBerry KEY2 support 5G?
No, the BlackBerry KEY2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry KEY2 run?
The BlackBerry KEY2 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry KEY2?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry KEY2 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.