| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 114 x 66 x 12 mm (4.49 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~214 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 7.1 |
| Chipset | 806 MHz Tavor MG1 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB ROM, 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Colors | Black, White, Purple, Blue, Pure Pink |
| Price | About 143 USD |