BlackBerry Q10
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display3.1 inches · 720×720
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSBlackBerry OS 10
Sponsored
The BlackBerry Q10 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait (LTE version)/ Cortex-A9 (Non-LTE) chipset, a 8 MP main camera, and a 2100 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Q10 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions , CDMA 800 / 1900 - SQN100-2, SQN100-4 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SQN100-1 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SQN100-2, SQN100-3, SQN100-4 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - SQN100-5 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - SQN100-1, SQN100-5 , LTE band 4(1700/2100), 13(700) - SQN100-2 , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - SQN100-3 , LTE band 25(1900) - SQN100-4 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA, LTE (market dependent) |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, April |
BODY | |
| Dimensions | 119.6 x 66.8 x 10.4 mm (4.71 x 2.63 x 0.41 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Snapdragon S4 (LTE version)/ TI OMAP 4470 (Non-LTE) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait (LTE version)/ Cortex-A9 (Non-LTE) |
| GPU | Adreno 225 (LTE version)/ PowerVR SGX544 (Non-LTE) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass HDMI port |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Q10 released?
The BlackBerry Q10 was announced 2013, January.
What is the BlackBerry Q10's display size?
The BlackBerry Q10 has a 3.1 inches display with 720 x 720 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Q10 have?
The BlackBerry Q10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Q10 have?
The BlackBerry Q10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Q10 have?
The BlackBerry Q10 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Q10 battery capacity?
The BlackBerry Q10 has a 2100 mAh battery.
Does the BlackBerry Q10 support 5G?
No, the BlackBerry Q10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Q10 run?
The BlackBerry Q10 runs BlackBerry OS 10.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Q10?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Q10 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.