BlackBerry DTEK50
6.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2610 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The BlackBerry DTEK50 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2610 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the BlackBerry DTEK50 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 20(800), 29(700), 30(2300) - USA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 72.5 x 7.4 mm (5.79 x 2.85 x 0.29 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 51 min (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2610 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | STH100-2, STH100-1 |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry DTEK50 released?
The BlackBerry DTEK50 was announced 2016, July.
What is the BlackBerry DTEK50's display size?
The BlackBerry DTEK50 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry DTEK50 have?
The BlackBerry DTEK50 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry DTEK50 have?
The BlackBerry DTEK50 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry DTEK50 have?
The BlackBerry DTEK50 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BlackBerry DTEK50 battery capacity?
The BlackBerry DTEK50 has a 2610 mAh battery.
Does the BlackBerry DTEK50 support 5G?
No, the BlackBerry DTEK50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry DTEK50 run?
The BlackBerry DTEK50 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry DTEK50?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry DTEK50 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN