| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 - SQR100-1, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SQR100-2, SQR100-3 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - SQR100-1 , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - SQR100-2 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
| Dimensions | 120 x 66 x 10.8 mm (4.72 x 2.60 x 0.43 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 10.2, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP, f/2.4, 30mm (standard), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2180 mAh battery |
| Colors | Black, White, Red, Gray, Pink |
| Price | About 77 USD |