BlackBerry Z3
5.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSBlackBerry OS 10.2.1
Sponsored
The BlackBerry Z3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait 200 chipset, a 5 MP main camera, and a 2500 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Z3 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
3.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 140 x 72.8 x 9.3 mm (5.51 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.2.1, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 30mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.1 MP |
| Dual | 720p |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Z3 released?
The BlackBerry Z3 was announced 2014, February.
What is the BlackBerry Z3's display size?
The BlackBerry Z3 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Z3 have?
The BlackBerry Z3 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Z3 have?
The BlackBerry Z3 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Z3 have?
The BlackBerry Z3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Z3 battery capacity?
The BlackBerry Z3 has a 2500 mAh battery.
Does the BlackBerry Z3 support 5G?
No, the BlackBerry Z3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Z3 run?
The BlackBerry Z3 runs BlackBerry OS 10.2.1.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Z3?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Z3 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN