BlackBerry Porsche Design P'9982
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.2 inches · 768×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSBlackBerry OS 10.2
Sponsored
The BlackBerry Porsche Design P'9982 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.2 inches display, 2 GB RAM, up to 64GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Porsche Design P'9982 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 65.6 x 9.5 mm (5.16 x 2.58 x 0.37 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Stainless steel body and leather-covered rear panel , Limited edition with crocodile leather (500 units) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches, 50.2 cm2 (~58.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~355 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.2, upgradable to 10.2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 430 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Porsche Design P'9982 released?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 was announced 2013, November. Released 2013, December.
What is the BlackBerry Porsche Design P'9982's display size?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 has a 4.2 inches display with 768 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Porsche Design P'9982 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Porsche Design P'9982 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 is available with 64GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Porsche Design P'9982 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Porsche Design P'9982 battery capacity?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 has a 1800 mAh battery.
Does the BlackBerry Porsche Design P'9982 support 5G?
No, the BlackBerry Porsche Design P'9982 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Porsche Design P'9982 run?
The BlackBerry Porsche Design P'9982 runs BlackBerry OS 10.2.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Porsche Design P'9982?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Porsche Design P'9982 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN