| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100, HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm (4.29 x 2.36 x 0.43 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| Build | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 800MHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Black, Purple, Pink |
| Price | 99 USD |