BlackBerry Classic Non Camera
5.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display3.5 inches · 720×720
- CameraNo
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSBlackBerry OS 10.3.1
Sponsored
The BlackBerry Classic Non Camera is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, and a 2500 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Classic Non Camera at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 72.4 x 10.2 mm (5.16 x 2.85 x 0.40 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Optical trackpad |
| Build | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 39.5 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~291 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.3.1 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 1.41 W/kg (head) 0.78 W/kg (body) |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Classic Non Camera released?
The BlackBerry Classic Non Camera was announced 2015, February.
What is the BlackBerry Classic Non Camera's display size?
The BlackBerry Classic Non Camera has a 3.5 inches display with 720 x 720 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Classic Non Camera have?
The BlackBerry Classic Non Camera comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Classic Non Camera have?
The BlackBerry Classic Non Camera is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What is the BlackBerry Classic Non Camera battery capacity?
The BlackBerry Classic Non Camera has a 2500 mAh battery.
Does the BlackBerry Classic Non Camera support 5G?
No, the BlackBerry Classic Non Camera does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the BlackBerry Classic Non Camera run?
The BlackBerry Classic Non Camera runs BlackBerry OS 10.3.1.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Classic Non Camera?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Classic Non Camera at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.