| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 111 x 62 x 14.6 mm (4.37 x 2.44 x 0.57 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| Build | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1270 mAh battery |
| Colors | Black, Gray |
| Price | 132 USD |