BlackBerry Curve 9320
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.44 inches · 320×240
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1450 mAh
- OSBlackBerry OS 7.1
Sponsored
The BlackBerry Curve 9320 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 2.44 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1450 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Curve 9320 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 12.7 mm (4.29 x 2.36 x 0.5 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~164 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB ROM, 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass BBM key MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Curve 9320 released?
The BlackBerry Curve 9320 was announced 2012, May. Released 2012, May.
What is the BlackBerry Curve 9320's display size?
The BlackBerry Curve 9320 has a 2.44 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the BlackBerry Curve 9320 have?
The BlackBerry Curve 9320 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the BlackBerry Curve 9320 battery capacity?
The BlackBerry Curve 9320 has a 1450 mAh battery.
Does the BlackBerry Curve 9320 support 5G?
No, the BlackBerry Curve 9320 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Curve 9320 run?
The BlackBerry Curve 9320 runs BlackBerry OS 7.1.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Curve 9320?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Curve 9320 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN