BlackBerry Aurora
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The BlackBerry Aurora is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the BlackBerry Aurora at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 76.8 x 8.5 mm (5.98 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | BBC100-1 |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Aurora released?
The BlackBerry Aurora was announced 2017, March.
What is the BlackBerry Aurora's display size?
The BlackBerry Aurora has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Aurora have?
The BlackBerry Aurora comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Aurora have?
The BlackBerry Aurora is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Aurora have?
The BlackBerry Aurora features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BlackBerry Aurora battery capacity?
The BlackBerry Aurora has a 3000 mAh battery.
Does the BlackBerry Aurora support 5G?
No, the BlackBerry Aurora does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Aurora run?
The BlackBerry Aurora runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Aurora?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Aurora at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.