| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 99 USD |