BlackBerry Evolve X
8.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BlackBerry Evolve X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BlackBerry Evolve X at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 159.1 x 76.8 x 8.8 mm (6.26 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 170 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.29µm, PDAF 13 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2х optical zoom, PDAF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 236 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Evolve X released?
The BlackBerry Evolve X was announced 2018, August.
What is the BlackBerry Evolve X's display size?
The BlackBerry Evolve X has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Evolve X have?
The BlackBerry Evolve X comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Evolve X have?
The BlackBerry Evolve X is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Evolve X have?
The BlackBerry Evolve X features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BlackBerry Evolve X battery capacity?
The BlackBerry Evolve X has a 4000 mAh battery.
Does the BlackBerry Evolve X support 5G?
No, the BlackBerry Evolve X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Evolve X run?
The BlackBerry Evolve X runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Evolve X?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Evolve X at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.