| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, May. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115 x 66 x 10.5 mm (4.53 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Build | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 1.2 GHz QC 8655 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, BlackBerry Maps |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 133 USD |