BlackBerry Curve 9380
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 360×480
- Camera5 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery (JM-1)
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Curve 9380 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.2 inches display, a 806 MHz chipset, and a 5 MP main camera. AppsApk rates the BlackBerry Curve 9380 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 11.2 mm (4.29 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~188 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 806 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Carrier dependent |
FEATURES | |
| Sensors | Proximity MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLACplayer MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery (JM-1) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Curve 9380 released?
The BlackBerry Curve 9380 was announced 2011, November. Released 2011, December.
What is the BlackBerry Curve 9380's display size?
The BlackBerry Curve 9380 has a 3.2 inches display with 360 x 480 pixels resolution.
What camera does the BlackBerry Curve 9380 have?
The BlackBerry Curve 9380 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
Does the BlackBerry Curve 9380 support 5G?
No, the BlackBerry Curve 9380 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Curve 9380 run?
The BlackBerry Curve 9380 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Curve 9380?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Curve 9380 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.