BlackBerry Curve 9350
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display2.44 inches · 480×360
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Curve 9350 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.44 inches display, a 800 MHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Curve 9350 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
2.0
camera
4.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm (4.29 x 2.36 x 0.43 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 800 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB ROM, 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Violet |
| Price | About 55 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Curve 9350 released?
The BlackBerry Curve 9350 was announced 2011, August. Released 2011, September.
What is the BlackBerry Curve 9350's display size?
The BlackBerry Curve 9350 has a 2.44 inches display with 480 x 360 pixels resolution.
What camera does the BlackBerry Curve 9350 have?
The BlackBerry Curve 9350 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Curve 9350 battery capacity?
The BlackBerry Curve 9350 has a 1000 mAh battery.
Does the BlackBerry Curve 9350 support 5G?
No, the BlackBerry Curve 9350 does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the BlackBerry Curve 9350 run?
The BlackBerry Curve 9350 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Curve 9350?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Curve 9350 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN