| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109 x 60 x 14 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Build | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
| OS | BlackBerry OS 6.0 |
| CPU | 624 MHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 256MB 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | 99 USD |