BlackBerry Curve 9360
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.44 inches · 480×360
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Curve 9360 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.44 inches display, a 800MHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Curve 9360 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100, HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm (4.29 x 2.36 x 0.43 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| Build | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 800MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Purple, Pink |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Curve 9360 released?
The BlackBerry Curve 9360 was announced 2011, August. Released 2011, August.
What is the BlackBerry Curve 9360's display size?
The BlackBerry Curve 9360 has a 2.44 inches display with 480 x 360 pixels resolution.
What camera does the BlackBerry Curve 9360 have?
The BlackBerry Curve 9360 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Curve 9360 battery capacity?
The BlackBerry Curve 9360 has a 1000 mAh battery.
Does the BlackBerry Curve 9360 support 5G?
No, the BlackBerry Curve 9360 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Curve 9360 run?
The BlackBerry Curve 9360 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Curve 9360?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Curve 9360 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN