BlackBerry Motion
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BlackBerry Motion is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BlackBerry Motion at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - BBD100-6 (EU, Global) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 29(700), 30(2300), 66(1700/2100) - BBD100-2 (USA) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 155.8 x 75.5 x 8.1 mm (6.13 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS2 |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared port | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | BBD100-1, BBD100-6, BBD100-2 |
| Price | About 431 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Motion released?
The BlackBerry Motion was announced 2017, October.
What is the BlackBerry Motion's display size?
The BlackBerry Motion has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Motion have?
The BlackBerry Motion comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Motion have?
The BlackBerry Motion is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Motion have?
The BlackBerry Motion features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BlackBerry Motion battery capacity?
The BlackBerry Motion has a 4000 mAh battery.
Does the BlackBerry Motion support 5G?
No, the BlackBerry Motion does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Motion run?
The BlackBerry Motion runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Motion?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Motion at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.