| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2, CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
| Dimensions | 157.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.19 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) DCI-P3 100% |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 or Magic UI 2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Triple |
16 MP, f/1.8, PDAF 16 MP, f/2.2 24 MP B/W, f/1.8 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
| Dual |
Manual pop-up 16 MP, f/2.0 Manual pop-up 3D TOF camera Manual pop-up 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 40W: 50% in 15min; 85% in 30min |
| Colors | Gradient Black, Gradient Red, Gradient Blue |
| Price | 669 USD |