Honor 5A
5.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Honor 5A is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Honor 5A at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
6.0
design
3.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 144.2 x 72.5 x 9 mm (5.68 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | CAM-AL00, CAM-TL00 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Honor 5A released?
The Honor 5A was announced 2016, June.
What is the Honor 5A's display size?
The Honor 5A has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Honor 5A have?
The Honor 5A comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Honor 5A have?
The Honor 5A is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Honor 5A have?
The Honor 5A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Honor 5A battery capacity?
The Honor 5A has a 2200 mAh battery.
Does the Honor 5A support 5G?
No, the Honor 5A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Honor 5A run?
The Honor 5A runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Honor 5A?
AppsApk's editorial team rates the Honor 5A at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.